„- A víz a legerősebb ital, mert a hajót is elbírja!” – szól a megfelelő maligánfokkal nyomatékolt igazság, valahonnan a- nem hidratálás közbeni- pohár-közi találkozók ünnepélyes világából – S mi tagadás, ahogy most Medárd ránk rúgta az ajtót, a víz erejét naponta megtapasztalhatjuk. Zubog, szakad, s szalad mindenfelé, hatalmas vízátfolyásokat kialakítva úton, útfélen.
Az autó megy esőben is hál’ Istennek, s használjuk négykerekű esernyőként akár, megtöltve a tócsákkal teli aszfaltcsíkokat. A víz fröccsen, felcsap még a szélvédőre is, vagy feljebb, s ilyenkor magasabb fokozatba kapcsoljuk az ablaktörlőt, csak lássunk valamit haladás közben. Viszont, ha mélyül a víz a járgány alatt, gázt adunk, csak bent ne rekedjünk a rapid tározó közepén. Ilyenkor a károk mérséklése a lényeg. Lassú, de stabil haladás volna fontos, hogy mielőbb kiérjen az ember. Tengelyig érő vízben már erős a veszélye annak, hogy nagyot kortyol a „vas” alattunk és a felfröccsenő, hullámzó csapadékvizet felszívja, ha az bejut az amúgy tekervényes rendszerrel védett légszűrőházba. A folyadékok összenyomhatatlansága pusztító hatással bír, ha bejut a motor égésterébe. Hajlik,törik a hajtókar, darabok törnek ki a dugattyúból és az érintett alkatrészek körmérkőzés közben diadalmaskodnak a motorblokk hengerén, hengerfején, összeverve azokat. A felmerülő kár mértéke sokféle összetevőtől – a bejutó víz mennyiségétől, a fordulatszámtól stb.- függ. – De ha ez megtörténik nem jövőnk ki jól, az egészből az biztos. Sajnos az ügyfélkörünkben már van ilyen jellegű áldozata az elmúlt napok heves esőzéseinek.
-Úgyhogy, ha lehet inkább dehidratálva tartsuk a járgány szívórendszerét, mert tényleg ez a legerősebb ital -az autónknak is…